Lista projektów:

Rycerz poszukiwany! Czyli kurs fechtunku bronią historyczną

Butelki - Bossman Full Szczeciński

organizacja - Chorągiew Piastów Śląskich


Dane projektu - Rycerz poszukiwany! Czyli kurs fechtunku bronią historyczną

ikona - lokalizacja projektu

55-200 Oława, 11 Listopada

ikona - kwota grantu

grant 5 000 pln

mapa projektu

Cel projektu

Projekt „RYCERZ POSZUKIWANY! Czyli kurs fechtunku bronią historyczną” powstał z myślą o przybliżeniu społeczeństwu jednego z elementów rycerskości, jakim jest walka bronią białą.  Celem projektu jest rozwijanie aktywności fizycznej uczestników poprzez szermierkę, która jest aktywnością poprawiającą kondycję, refleks, motorykę, koordynację ruchową i wiele innych pożądanych cech. Dodatkowo zakłada się zainteresowanie jak największej liczby osób szermierką historyczną, która jest ściśle związana z historią rycerstwa i rekonstrukcją, propagowanie etosu rycerza oraz cnót rycerskich.

Opis wnioskowanego grantu

Motywem przewodnim kursu byłoby poszukiwanie rycerzy na wojnę z Zakonem Krzyżackim w związku ze zbliżającą się kampanią oraz jej zwieńczeniem, czyli bitwą pod Grunwaldem i oblężeniem Malborka w 1410 roku.

W ramach projektu udział mogą wziąć osoby pełnoletnie. Stan zdrowia nie będzie oceniany, gdyż wziąć udział może każdy, kto czuje się na siłach. Poziom zaawansowania treningu będzie dostosowany do uczestników, aby każdy mógł czerpać przyjemność z udziału w przedsięwzięciu. 

Projekt „RYCERZ POSZUKIWANY!” zakłada cztery treningi, w każdą sobotę czerwca tj. 05.06, 12.06, 19.06, 26.06 z możliwością przełożenia treningów na dwa dodatkowe terminy w lipcu tj. 03.07 i 10.07 w godzinach popołudniowych.

W związku z panującą pandemią, treningi prowadzone były by na wolnym powietrzu. Stąd też zakładana jest potrzeba zmiany terminów, ze względu na pogodę. Treningi docelowo prowadzono by na terenie tzw. „Miasteczka Ruchu” w Miejskim Parku, położonym przy ulicy 11 Listopada.

Treningi zakładają serię ćwiczeń bronią białą, tzw. bezpieczną, czyli przystosowaną do treningów nie wymagających pełnego oporządzenia ochronnego. Do treningów wystarczy przeszywanica, skórzane rękawice, tzw. „robocze” oraz strój sportowy. Dla mężczyzn dodatkowo zaleca się założenie tzw. suspensora, czyli ochraniacza na krocze.

Na ostatnim treningu odbędzie również turniej dla uczestników, który przewiduje nagrody rzeczowe związane z etosem rycerza. Zarówno treningi jak i turniej poprowadzą członkowie stowarzyszenia Chorągiew Piastów Śląskich według zasad przyjętych na zawodach szermierczych i turniejach rycerskich.

Dodatkowo członkowie stowarzyszenia przed każdym treningiem przeprowadzą walki pokazowe, aby uczestnicy mogli zobaczyć szermierkę historyczną w wykonaniu rycerzy oraz aby podnieść atrakcyjność przedsięwzięcia (również dla osób nie biorąc udziału w kursie).

Opis korzyści

Projekt treningów fechtunku bronią białą ma za zadanie przybliżyć zainteresowanym sport, jakim jest szermierka oraz historię średniowiecza. Trening fechtunku rozwija wiele cech fizycznych jak i psychicznych; od kondycji, przez refleks, po zwiększenie pewności siebie. Trenując szermierkę rozwijamy swoje umiejętności, ale także wiedzę. Projekt „RYCERZ POSZUKIWANY” przybliży zainteresowanym historię średniowiecza, podniesie świadomość historyczną i patriotyczną. 

Cykl treningowy jest zaplanowany na około 40–50 osób – tyle osób może wziąć aktywny udział w treningu przez wzgląd na ograniczenia sprzętowe. Bractwo posiada kilkanaście sztuk broni piankowej, dodatkowo z dofinansowania planowany jest zakup 30 sztuk trzech rodzajów broni bezpiecznej. 

Miejsce treningu również nie jest przypadkowe. W okresie letnim w Parku Miejskim spaceruje bardzo dużo ludzi. W ciepłe dni może się tam znaleźć nawet kilkaset osób, które zainteresowane muzyką, namiotami i przede wszystkim rycerzami prawdopodobnie zaciekawią się wydarzenie.

Z doświadczenia wiemy, że pokazy czy turnieje gromadzą ogromną ilość osób. Turnieje, które w przeszłości  organizowaliśmy w Oławie gromadziły tysiące osób.

Można zatem domniemywać, że potencjalnych chętnych, którzy zechcą skorzystać z projektu będzie kilkaset lub nawet kilka tysięcy (biorąc pod uwagę cykl czterech treningów).

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.