Lista projektów:

Be FAST. Liczy się każda minuta! Szkolenia dla medyków z protokołów ratunkowych eFAST i BLUE

Butelki - Bossman Full Szczeciński

organizacja - Fundacja Mocni na starcie


Dane projektu - Be FAST. Liczy się każda minuta! Szkolenia dla medyków z protokołów ratunkowych eFAST i BLUE

ikona - lokalizacja projektu

Wrocław

ikona - kwota grantu

grant 10 000 pln

mapa projektu

Cel projektu

Projekt zakłada przeprowadzenie praktycznych szkoleń dla 100 medyków z jednostek ratunkowych oraz oddziałów SOR w całym regionie.  Protokoły ultrasonograficzne w medycynie ratunkowej, z których chcemy przeszkolić  ratowników medycznych oraz lekarzy, to: 

• Protokół eFAST (Extended Focused Assessment with Sonography for Trauma) wykorzystuje się do wykrywania obecności płynu w jamie otrzewnowej, jamach opłucnowych oraz worku osierdziowym u pacjenta po urazie. Przydatny przy badaniu ofiar wypadków drogowych, upadku z wysokości itd.).

• Protokół BLUE (Bedside Lung Ultrasound in Emergency), to tzw. przyłóżkowa ultrasonografia płuc, przydatna jest u pacjenta z dusznościami. Dzięki wykorzystaniu tego protokołu można różnicować: odmę opłucnową, zespół śródmiąższowo-płucny (obrzęk płuc) i zatorowość płucną. Badanie ułatwia  rozpoznanie zapalenia płuc bez konieczności badania radiologicznego. Protokół BLUE znakomicie sprawdzi się też w pracy z pacjentem zakażonym koronawirusem (COVID-19 atakuje przede wszystkim płuca).

W jednodniowym szkoleniu może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Koszt przeszkolenia jednego ratownika to  około 200 zł. Planujemy zorganizowanie minimum 5 szkoleń (100 osób). Kwota zostanie przekazana na organizację szkolenia z zachowaniem rygoru sanitarnego (sala, catering środki ochrony osobistej) oraz wynagrodzenie dla trenerów (Fundacja nie zatrudnia lekarzy ekspertów, którzy realizują szkolenia). Posiadamy za to własne aparaty, na którym w grupach 2-3 osobowych praktykują uczestnicy szkolenia. W zależności od liczby szkoleń z dofinansowania chcielibyśmy pokryć koszt transportu aparatów USG na spotkania.

Opis wnioskowanego grantu

Już 26 sekund wystarczy, aby uratować życie i zdrowie człowieka! Ultrasonografia może być z powodzeniem wykorzystywana w medycynie ratunkowej. W ostatnich latach powstało wiele protokołów oceny ultrasonograficznej rekomendowanych lekarzom intensywnej terapii i ratownikom medycznym. Podstawową zasadą tych protokołów jest skrócenie i uproszczenie badania USG pozwalające na jak najszybsze znalezienie lub wykluczenie potencjalnych przyczyn niestabilności pacjenta. Wykorzystywane protokoły zawierają elementy echokardiografii i ultrasonografii tkanki płucnej, jamy brzusznej i miednicy, a także dużych naczyń tętniczych i żylnych, np. aorty. Co to oznacza w praktyce? To bardzo proste! Za pomocą 6 ruchów (tzw. przyłożeń) głowicy USG lekarz lub ratownik medyczny jest w stanie stwierdzić, czy pacjent ma krwotok wewnętrzny lub wystąpiła u niego odma opłucnowa. Badanie potrwa mniej niż minutę. Rekordziści na naszych szkoleniach potrzebują na to zaledwie 26 sekund! Badanie można przeprowadzić na SOR lub w drodze do szpitala. I właśnie taką kompleksową wiedzę i umiejętności chcemy dostarczyć w trakcie szkoleń organizowanych w ramach projektu.

Opis korzyści

Można z cała pewnością stwierdzić, że na projekcie skorzystają wszyscy mieszkańcy regionu. Wygrają zdrowie, a kto wie może - dzięki szybkiej diagnozie - nawet życie! Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile osób w najbliższych latach skorzysta z pomocy zespołów ratownictwa medycznego. 


Dlaczego warto zaangażować się w projekt? Razem dbamy o zdrowie i życie naszych rodzin, pracowników i klientów Państwa firmy. Wspieramy lokalne społeczności. Promujemy ultrasonografię jako narzędzie diagnostyczne. Aparaty ultrasonograficzne to:

•     w przypadku medycyny ratunkowej szybka diagnoza pacjenta  (z zastosowaniem protokołów eFAST, BLUE),

•     niski koszt badania (w porównaniu z tomografią komputerową), 

•    powtarzalność (w razie potrzeby można wykonywać badanie nawet codziennie)

•    łatwość dezynfekcji, 

•    pacjenta nie trzeba transportować do pracowni tomografii komputerowej, badanie można wykonać przy łóżku pacjenta lub w karetce czy na miejscu wypadku (jeśli ambulans jest wyposażony w mobilne USG).

•    brak efektów ubocznych (w przypadku tomografii komputerowej pacjent narażony jest na promieniowanie rentgenowskie).

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.