Lista projektów:

Zmieć śmieć - uwolnijmy polskie góry od gór śmieci!

Butelki - Bossman Full Szczeciński

organizacja - Fundacja Polska górom!


Dane projektu - Zmieć śmieć - uwolnijmy polskie góry od gór śmieci!

ikona - lokalizacja projektu

58-300 Wałbrzych

ikona - kwota grantu

grant 15 000 pln

mapa projektu

Cel projektu

Celem projektu jest wykonanie aplikacji, która pomoże rozwiązać problem zanieczyszczonych szlaków w górach. Chcemy dostarczyć turystom narzędzie, które zachęci do dbania o czystość szlaków i jednocześnie, w szerszym zakresie, spowoduje zmianę świadomości turystów i będzie kształtować postawy proekologiczne. Uzupełnieniem aplikacji będzie 12 akcji sprzątania szlaków górskich w granicach Miasta Wałbrzych. Wszystkie działania będą bardzo aktywnie promowane w Internecie oraz wśród mieszkańców. Podczas sprzątania przygotowane będą materiały wideo i fotograficzne.

Szacujemy, że w okresie realizacji projektu aplikację pobierze na swoje smartfony minimum 500 osób, a w akcjach sprzątania weźmie udział min. 240 osób. Szacujemy, że materiały prezentujące informacje o naszej akcji dotrą do min. 500 000 osób.

Misją naszego przedsięwzięcia jest zmiana postaw wśród osób, którzy wędrują po górach, tak aby czyste szlaki były wizytówką Polski, a turyści czuli się odpowiedzialni za przyrodę.

Opis wnioskowanego grantu

Jako Fundacja działająca w obszarze turystyki górskiej bardzo leży nam na sercu ekologia i dbałość o utrzymanie górskich szlaków w czystości. Chcemy stworzyć i promować aplikację na smartfona, która zwiększy świadomość turystów na temat problemu zaśmiecania szlaków w górach.

Główną zasadą działania aplikacji będzie system nagród dla turystów, którzy zniosą znalezione na szlaku śmieci i wyrzucą je w oznaczonych do tego miejsca na początku szlaków, do publicznych koszy lub - w ostateczności - przy schronisku. W zależności od ilości śmieci bądź miejsca wyrzucenia śmieci otrzymają stosowną ilość punktów, które zostaną zgromadzone na koncie w aplikacji, i będą mogły być wymienione na rabat lub nagrody od partnerów. Do współpracy w tym zakresie chcemy zaprosić sklepy i producentów odzieży outdoorowej i sprzętu górskiego. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z kilkoma dużymi markami.

Uzupełnieniem aplikacji będzie 12 akcji sprzątania szlaków górskich w granicach Miasta Wałbrzych. Wszystkie działania będą bardzo aktywnie promowane w Internecie oraz wśród mieszkańców. Podczas sprzątania przygotowane będą materiały wideo i fotograficzne, które będą miały na celu uświadamianie odbiorców, lecz również ich edukowanie. Będziemy opracowywać grafiki, które w przystępny sposób będą zwracały uwagę na problem ekologii.

Uczestnicy akcji otrzymają wszelkie potrzebne sprzęty (worki, rękawice, chwytaki). W ramach grantu zaplanowaliśmy gadżety dla uczestników akcji w postaci np. toreb z logo akcji, przybory dla dzieci, pamiątkowe kubki, etc. Zależy nam aby były to produkty ekologiczne i aby zwiększyły oddziaływanie grantu także na lokalną społeczność.

W załączniku prezentujemy mapki 12 tras oraz linki do tras, na których odbywać się będą akcje sprzątania szlaków. Każdą akcję poprzedzi akcja promocyjna w Internecie. W weekend w wyznaczonych miejscach odbędzie się zbiórka osób zainteresowanych sprzątaniem szlaku.

Partnerem akcji będzie Urząd Miasta Wałbrzycha oraz Schronisko PTTK Harcówka.

Opis korzyści

Grant skierowany jest do min. 240 mieszkańców Miasta Wałbrzycha (lub turystów), które bezpośrednio zaangażują się w akcję sprzątania szlaków. O wiele większa będzie jednak liczba użytkowników aplikacji oraz osób, których zainteresuje towarzysząca aplikacji akcja promocyjna. Spodziewamy się, że informacje o akcji dotrą do min. 5 tys. mieszkańców miasta.


Największymi korzyściami z realizacji przedsięwzięcia będą oczywiście czyste szlaki na terenie Wałbrzycha, jednak cel realizacji zadania mamy o wiele szerszy: chcemy, aby nasze wałbrzyskie działania były pilotażem przed rozszerzeniem oddziaływania aplikacji na teren całych Sudetów, a z czasem także i polskich Karpat. Myślimy także o czeskojęzycznej wersji aplikacji, ponieważ uważamy, że nasz pomysł w rewolucyjny sposób pozwoli zmieniać świadomość górskich turystów!

Korzyści grupy docelowej, czyli mieszkańców Wałbrzycha i turystów odwiedzających Góry Wałbrzyskie, to przede wszystkim możliwość udziału w partnerskim programie oraz zdrowej rywalizacji, na której opiera się idea „Zmieć śmieć”. Chcemy wykreować modę na sprzątanie szlaków i nagradzać tych, którzy ze spaceru w górach znoszą na parking przy szlaku worek ze znalezionymi na trasie śmieciami. Nagradzać punktami, które można wymieniać na nagrody partnerów lub które dadzą konkretną zniżkę podczas zakupów, np. w sklepach z odzieżą górską.

Oczywiście udział w „grze” pozwoli na dodatkową integrację społeczności spędzającej wolny czas na górskich wędrówkach, co będzie wartością dodaną przedsięwzięcia: mamy kilka pomysłów na dodatkowe funkcjonalności aplikacji.

Wielką wartością dla regionu będą oczywiście czyste wałbrzyskie szlaki. Lecz udział w grancie zwiększy także rozpoznawalność regionu i zwróci uwagę ludzi na politykę ekologiczną miasta Wałbrzycha, którą konsekwentnie realizuje obecny prezydent. Dodatkowo, Wałbrzych będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym będzie realizowany taki projekt. Będzie stanowił zatem punkt odniesienia dla dalszych działań i wykorzystania powstałej aplikacji także w innych regionach Polski.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.