Problem odpowiada na potrzeby:
• poprawienia atrakcyjności turystycznej Pogórza Izerskiego (wieś Wolimierz)
• niewielkiej wiedzy odbiorców (mieszkańców i turystów) na tematy związane ze zmianami klimatu, szczególnie dot. suszy, powodzi, retencjonowania wody, ochrony środowiska naturalnego
• niewielkiej wiedzy odbiorców na temat bogatej historii i kultury dolnośląskiego i górnołużyckiego pogranicza
Miękkie, społeczne cele projektu to:
• aktywizacja i integracja społeczna mieszkańców wsi Wolimierz
• pozytywny wpływ na poczucie lokalnej tożsamości dzięki lepszej wiedzy o historii wsi i pograniczu Górnych Łużyc, dumy z wolimierskich atrakcji, wiedzy o zjawiskach przyrodniczych, szczególnie istotnych dla zmian klimatu
• zwiększenie wiedzy ekologicznej, historycznej i kulturowej turystów odwiedzających Wolimierz
• poprawienie rozpoznawalności i atrakcyjności Wolimierza
Mierzalne, rzeczowe cele projektu to:
1/ wykonanie ścieżki edukacyjno-turystycznej (efekt trwały) po wsi Wolimierz i jej okolicach, w formie interaktywnej gry, składającej się z:
• 6 tablic opisowych „punktów węzłowych”
• 30 tabliczek miejsc (wolimierskich tajemnic)
• strony www z mechaniką gry połączonej z punktami węzłów i tabliczkami wolimierskich tajemnic za pomocą kodów QR
• 1000 drukowanych kart gry i naklejek poświadczających ukończenie gry + PDF do pobrania
2/ organizacja zawodów inaugurujących otwarcie ścieżki dla 100 osób podczas eko-festiwalu na Stacji Wolimierz, w tym wykonanie i prowadzenie stoiska informacyjnego i zakup nagród - produktów lokalnych
Projekt nawiązuje do ścieżki historycznej http://archiwum.wolimierz.org składającej się ze strony www i trzech plansz w terenie i jest jej kreatywnym rozwinięciem.
Wolimierskie Tajemnice to gra edukacyjna, zachęcająca do poznawania ukrytych atrakcji ekologicznych, kulturalnych i historycznych podczas pieszego zwiedzania wsi Wolimierz.
Międzyplanetarne Królestwo Sztuki, Natura 2000, zagrożone gatunki, Szalony Most, Alt i Neu Scheibe, wodny młyn, karczma sądowa, kopuła geodezyjna, czescy egzulanci, łużycki Tesla, epitafia, szlifowanie pereł, to tylko niektóre z zaplanowanych w grze tajemnic.
Za pomocą smartfona z przeglądarką, mapą i czytnikiem kodów QR będzie można odszukać 30 wolimierskich tajemnic, dzięki którym poznamy historię wsi, współczesne atrakcje kulturalne, globalne wyzwania dotyczące zmian klimatycznych i ginących gatunków. Aktywność społeczna, ekologia, sztuka i duma z lokalnej tożsamości to najważniejsze cechy marki Wolimierza. Wszystkie znajdą odzwierciedlenie w scenariuszu gry.
Koncepcja gry jest miksem poszukiwania skrzynek geocachingowych i łowienia Pokemonów, uproszczona w taki sposób, by każdy użytkownik mobilnego internetu mógł spędzić kilka godzin na łonie przyrody, wśród przepięknych krajobrazów na uczeniu się i zdobywaniu punktów. Punkty będzie mógł wymienić w siedzibie Stowarzyszenia na pamiątkę. W terenie rozmieścimy tablice „węzłów” informujące o tematach głównych (ekologia, woda w górach, rzemiosło i sztuka, życie społeczne, historia, ciemne niebo). Do „węzłów” będą przypisane „tajemnice” do odkrycia przy pomocy geolokalizacji i przeszukiwania terenu. Po odszukaniu tabliczki w terenie dotrzemy do materiałów edukacyjnych, które umożliwią odkrycie tajemnicy by zdobyć punkt w grze.
W ramach projektu planujemy:
1/ Wykonanie ścieżki turystycznej: koncepcji, tekstów, fotografii, grafik, strony www, mapek, montaż tablic informacyjnych i punktów terenowych
2/ Realizację inauguracyjnych zawodów dla Poszukiwaczy Wolimierskich Tajemnic, z nagrodami – lokalnymi produktami rzemieślników, producentów żywności, artystów. Zawody odbędą się w lipcu, podczas corocznego eko-art festiwalu na Stacji Wolimierz.
Dzięki realizacji projektu:
• U 313 mieszkańców Wolimierza wzmocni się poczucie lokalnej tożsamości i dumy z życia w wyjątkowym miejscu na Ziemi
• 100 uczestników zawodów inauguracyjnych oraz 4-5 tysięcy turystów rocznie, uczestniczących w festiwalach na Stacji Wolimierz i odpoczywających w 15 wolimierskich agroturystykach zapozna się z Wolimierskimi Tajemnicami przez co:
◦ nabędzie wiedzę o unikalnej i burzliwej historii wsi, Dolnego Śląska i Górnych Łużyc,
◦ pozna problemy ekologiczne mieszkańców terenów podgórskich (powodzie, susze),
◦ dowie się o tym jakie zagrożone gatunki, które można spotkać w Wolimierzu zamieszkują Pogórze Izerskie i obszary Natura 2000,
◦ pozna obecnych mieszkańców wsi – często „miejskich egzulantów”, którzy tworzą współczesny Wolimierz jako unikalne na mapie Europy miejsce spontanicznej twórczości artystycznej i życia w zgodzie z naturą.
• Ścieżka turystyczna nawiązuje do marki „Tajemniczy Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia – do zobaczenia” oraz marki turystycznej gminy „Leśna na szlaku tajemnic” wzmacniając przekaz marketingowy całego regionu.
Ryzyko Covid-19. Gdyby festiwal w lipcu nie mógł się odbyć ze względu na obostrzenia, to inauguracyjne zawody zostaną rozłożone w czasie i przestrzeni i i skierowane do turystów 15 wolimierskich agroturystyk, którzy podczas pandemii szukają spokojnych miejsc i nieustannie przyjeżdżają do Wolimierza na weekendy oraz letni i zimowy wypoczynek. W naszej wsi posiadamy 250 miejsc noclegowych, zachęcenie 100 osób do przejścia przez trasę w określonych dniach nie powinno stanowić problemu.
Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich
Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.