Lista projektów:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu

Ilość oddanych głosów: 611

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

Pl. Felikza Netza Lubań


"Czytelnia pod sumakiem" miejscem lokalnej aktywności

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Czytanie pod gołym niebem staje się coraz bardziej popularne, bowiem promowanie książki i czytelnictwa wskazane jest w każdej formie. Dlatego też stworzenie atrakcyjnego miejsca, w którym będzie można organizować działania promujące bibliotekę i czytelnictwo jest bardzo dobrym kierunkiem do osiągnięcia celu. Zaczytane Ławki łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Mimo że bryła jest zawsze taka sama, to każda Zaczytana Ławka budzi inne emocje, inne refleksje, trafia do innej grupy przechodniów. Grafiki nawiązują do świata literatury, ale też malarstwa, teatru, muzyki czy postaci historycznych lub fikcyjnych. Elementem dodatkowym jest możliwość czytania książek elektronicznych, do których darmowy dostęp jest możliwy dzięki umieszczonemu przy ławce kodu QR. Dodatkiem do ławeczki będą półki bookcrossingowe, które w wielu miejscach na stałe wpisują się w lokalną przestrzeń. Zorganizowanie miejsca, gdzie książka tradycyjna, jak też elektroniczna, będzie dostępna od ręki powinna wyzwolić wśród mieszkańców chęć edukacji,

Cel projektu

Najważniejszym celem zadania jest poprawa estetyki otoczenia poprzez stworzenie miejsca do rekreacji, wypoczynku i edukacji. Powstanie "Czytelni pod sumakiem" to również podniesienie jakości i rozszerzenie usług kulturalnych oferowanych przez bibliotekę i umożliwienie mieszkańcom miasta udziału w nowych formach uczestnictwa w kulturze, a także uwrażliwienie na dobro wspólne. "Czytelnia pod sumakiem" będzie nie tylko miejscem odpoczynku, ale też sposobem dotarcia do bezpłatnych audiobooków, miejscem wymiany książek. Powstała nowa strefa czytelnicza będzie doskonałym miejscem wypoczynku i służyć ma mieszkańcom i okolicy jako miły przystanek podczas spacerów. Realizacja projektu postawi ślad w lokalnej społeczności co najmniej na 5 lat. Wpisuje się też w strategię rozwoju miasta. Stworzone miejsce będzie opatrzone również logo biblioteki, co pozwoli zaprezentować książnicę jako miejsce z oryginalnymi pomysłami. Powstała czytelnia powinna być miejscem inspirującym inne jednostki do organizacji wydarzeń integrujących mieszańców i promujących miasto.

Opis korzyści

Stworzenie miejsca atrakcyjnego pod względem wizualnym, a jednocześnie edukacyjnym będzie czymś wyjątkowym na terenie Dolnego Śląska. Będzie to punkt ogólnie dostępny, z którego skorzystać będzie każdy, kto znajdzie się w Lubaniu. Jego ogólnodostępność sprawi, że książka (tradycyjna i elektroniczna) będzie już na wyciągnięcie ręki. Natomiast utworzenie półek bookcrossingowych, gdzie bezdotykowo będzie można wymieniać się niepotrzebnymi książkami, będzie wkładem biblioteki w ochronę środowiska. Bowiem celem naszej akcji jest zachęcenie do zmiany postaw konsumenckich, do dzielenie się (nie tylko książkami) i do czytania, a jednoczesne umożliwienia korzystania z książek tym, którzy nie mają do nich łatwego dostępu. Przeczytanych książek nie musimy wyrzucać do pieca ani na makulaturę. Stare książki możemy ożywić, podzielić się nimi z kimś innym i podzielić się wrażeniami z ich przeczytania. Książki zbliżają ludzi w momencie czytania jak i w momencie dzielenia się nimi. Naszym celem jest ochrona środowiska - mniejsze zużycie surowców, w tym przypadku papieru. Chcemy wydłużyć czas użytkowania przedmiotów, na przykładzie książek. Chcemy dzielić się wiedzą i to podwójnie (fizycznie książkami a duchowo wiedzą i pomysłami). Chcemy zmieniać postawy konsumenckie i postrzeganie świata. Zamiast kultury jednorazowości i szybkiej konsumpcji – trwałe i wielokrotnie wykorzystywane rzeczy (i idei). Naszym celem jest zmiana świadomości, stylu życia i codziennych nawyków.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.