https://mok.nowaruda.pl/
https://www.facebook.com/MiejskiNowaRuda / https://www.instagram.com/moknowaruda/
Nasza koncepcja zakłada powstanie innowacyjnego dla regionu miejsca rekreacyjnego, służącego organizacji czasu wolnego mieszkańcom miasta, (szczególnie seniorom) stworzenie swoistej atrakcji turystycznej miastu, ale przede wszystkim wsparcie środowiska naturalnego. W związku ze specyficznym położeniem geograficznym (umiejscowienie w kotlinie) oraz infrastrukturą górniczą zajmujemy niechlubnie najwyższe miejsca w notowaniach najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a nawet w Europie. W Nowej Rudzie od wielu lat padają rekordy przekroczenia dopuszczalnie bezpiecznego stężenia rakotwórczego benzo(a)piranu (przykład z 2014 r. stężenie przekroczone ponad 60- krotnie). Jako mieszkańcy tego pięknego miasta pragniemy, by słynęło ono raczej z godnych do naśladowania postaw proekologicznych. EKOPARK to ogromny krok ku zmianie, to wycelowanie w świadomość ludzi, zwrócenie ich uwagi. Prosimy sobie wyobrazić, przyjeżdżają Państwo do jednego z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Dolnym Śląsku. Wśród szarych budynków zaczyna się wyłaniać zieleń, w powietrzu unosi się zapach sosny. Czy to las w środku miasta? Wchodzicie dalej do magicznego świata, w którym kwitnie kolorowa łąka kwiatowa, na ławkach siedzą dziadkowie, których wnuki uczestniczą w zajęciach tanecznych, w cieniu drzew tlenowych odpoczywa grupa znajomych. Idą Państwo jedną z alejek i coś przykuwa Waszą uwagę. Grupka jeży, która zamieszkuje teren ośrodka. Rozwieszone solarne lampiony, donice z roślinami tlenowymi. Tutaj chce się oddychać.
Celem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie jest ekologiczne zagospodarowanie terenu przynależnego do ośrodka, stworzenie kompleksowego kieszonkowego EKOPARKU, z podziałem na wyjątkowe strefy, atrakcyjne dla mieszkańców, przyjazne zwierzętom i środowisku. W niniejszym wniosku staramy się o wsparcie szczególnie istotnych dla regionu stref EKOPARKU: ogrodu tlenowo- rekreacyjnego w myśl hasła „Nowa Ruda oddycha” oraz strefy dla pszczół. Statystycznie ośrodek kultury odwiedza ok. 200 – 400 osób. Powstanie Ekoparku wygeneruje znacznie większą ilość osób, gdyż poszczególne strefy same w sobie będą atrakcją (do tej pory odwiedzający przechodzili obok terenu by dostać się do budynku). Park może stać się celem rekreacyjnym dla uczestników imprez plenerowych, seniorów, uczestników zawodów w piłkarzyki, a także każdej osoby pragnącej spokoju i zieleni w sercu miasta. Zakładając letnie warsztaty literackie, plenery malarskie, koncerty, imprezy senioralne organizowane na terenie EKOPARKU możemy szacować, iż w terminie od czerwca do września odwiedzać nas będzie ok. 1200 osób. Jedno drzewo oxytree produkuje 10 razy więcej tlenu niż zapewnia przeciętne drzewo. Kwiaty oxytree są obficie miododajne, co dodatkowo wspiera strefę dla pszczół. Nowa Ruda jest położona kaskadowo. Miejski Ośrodek Kultury i planowany Ekopark są najwyżej położonymi miejscami rozrywki i rekreacji w mieście. Jest to szczególnie istotne w kontekście stworzenia ekologicznej, zielonej strefy dla mieszkańców miasta i gminy.
Miasto Nowa Ruda liczy ok. 22 tys. mieszkańców. W związku z tym, że grant będzie realizowany przy Miejskim Ośrodku Kultury, liczba odbiorców wzrośnie o liczbę mieszkańców gminy wiejskiej Nowa Ruda, liczącej ok. 12 tys. mieszkańców. Przez bogatą ofertę kulturalno- artystyczną, kino (jedyne działające w obrębie miasta, gminy, kolejne znajduje się 20 km w innym mieście), organizację koncertów, festiwali, po obszarze ośrodka dziennie porusza się ok. 200- 400 osób. Dzięki Państwu mamy szansę stworzenia wyjątkowego miejsca, ogrodu tlenowo- rekreacyjnego oraz strefy dla pszczół. To najistotniejsza część EKOPARKU przy ośrodku kultury. Region otrzyma pięknie zagospodarowany, pierwszy w okolicy kieszonkowy park ekologiczny, w którego ogrodzie ruszy produkcja tlenu (tak potrzebnego dla zanieczyszczonego miasta), w którym stworzymy dobre warunki dla pracy pszczół, stworzymy oazę spokoju i zieleni w sercu miasta. Na co dzień będzie to miejsce rekreacyjne szczególnie przystępne rodzicom, czekającym na dzieci uczęszczające na zajęcia w MOKu oraz seniorom. Stoliki szachowe i piłkarzyki zapewnią dodatkowe atrakcje. Kilka razy w roku EKOPARK będzie wykorzystywany planując festiwale i imprezy plenerowe, m.in. w czasie odbywającego się każdego roku Festiwalu Literackiego Olgi Tokarczuk „Góry Literatury” czy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Uczestnicy warsztatów i zaproszeni goście biorą udział w warsztatach plenerowych, swobodnym czytaniu, zajęciach fotograficznych, malarskich czy literackich. Stworzone dla nich miejsca pracy i odpoczynku w zielonym ogrodzie będą przyjemnością, sprzyjającej twórczej pasji.
Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich
Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.