Lista projektów:

Fundacja Wałbrzych 2000

Ilość oddanych głosów: 571

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

ul. Wrocławska 55 Wałbrzych


#Ogród przydrożny

ikona - kwota grantu

grant 50 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Grant chcielibyśmy wykorzystać na dokończenie tworzenia ogrodu, na terenie, który uzyskaliśmy do zagospodarowania od wałbrzyskiego TBS. Sfinansowaliśmy już plan zagospodarowania (zał. Ogród przy KS), jego ogrodzenie i utwardzenie ciągów komunikacyjnych, wyrównanie terenu i nawiezienie ziemi (zał. Ogród od Wrocławskiej i Ogród widok na Wrocławską, Ogród_prace1-3). Kupiliśmy też sadzonki winobluszczu, którym chcemy obsadzić budynek Klubu seniora, żeby stworzyć zieloną ścianę. Łącznie nasze wydatki na ogród pochłonęły ponad 30 tysięcy złotych. Musimy zrobić jeszcze: • podwyższone grządki, żeby osoby z niższym poziomem mobilności mogły uprawiać warzywa • posadzić rośliny przywabiające owady i ptaki • zainstalować zbiorniki na deszczówkę • zakupić meble ogrodowe (fotele, stoliki, parasole itp.), które pozwolą na odpoczynek i prowadzenie zajęć • stworzyć domek narzędziowy i kupić jego wyposażenie (narzędzia dla uczestników, kosiarka, sekatory itp.) • posadzić trawnik, • zrobić palenisko, • wykonać murale na płocie betonowym i łączniku między Klubem seniora a budynkiem mieszkalnym. Ze względów finansowych większość ww. prac zostanie wykonana przez wolontariuszy. Część roślin obiecali nam zaprzyjaźnieni działkowcy, niektóre nasadzenia i pielęgnację ogrodu będą robili uczestnicy naszych projektów w ramach hortiterapii. Poprosiliśmy Fundację Urtica Dzieciom, która prowadzi zajęcia plastyczne na 18 dziecięcych oddziałach onkologicznych o pozwolenie na wykorzystanie prac ich podopiecznych i wykonanie murali https://www.urticadzieciom.pl/nasza-dzialalnosc/sloneczna-galeria.html Podpisaliśmy umowę z Fundacją Mam Pomysł prowadzącą schronisko dla zwierząt w Świdnicy https://www.schroniskoswidnica.pl/ na prowadzenie zajęć animaloterapii. Jesteśmy zdeterminowani, by ogród był udostępniony w tym roku, więc poszukujemy wszystkich możliwości (środków finansowych, rzeczowych, pracy wolontariuszy) jego dokończenia.

Cel projektu

Celem projektu jest zagospodarowanie terenu zielonego (ponad 1000 m2 nieużytku) przylegającego do zabytkowego budynku przy ul. Wrocławskiej 55 (dawny dom kultury WAMAG), na ogród terapeutyczny dostępny dla seniorów i osób zależnych, OzN, w którym prowadzone będą zajęcia hortiterapii, animaloterapii i arteterapii. Tym samym Wałbrzych i mieszkańcy zyskają zielona enklawę przy ul. Wrocławskiej, która stanowi fragment drogi krajowej nr 35 i jest jedną z głównych arterii miasta. Z ogrodu, który przylega do siedziby Klubu seniora korzystać będą głównie uczestnicy realizowanych przez nas projektów, tj. 30 seniorów z Klubu seniora oraz co najmniej 60 OzN wraz ze swoimi opiekunami/rodzinami. Ale ogród będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców najstarszej części dzielnicy Piaskowa Góra, (tzw. Stara Piaskowa Góra skupiona jest na osi obecnych ulic Wrocławskiej, kardynała S. Wyszyńskiego i H. Wieniawskiego), którzy będą chcieli się włączyć w jego utrzymanie i prowadzone w nim zajęcia terapeutyczne. Potrzeba stworzenia takiego miejsca wynika z naszych doświadczeń i obserwacji społeczności lokalnej. Społeczeństwo Wałbrzycha się starzeje (młodzi wyjeżdżają do większych ośrodków), seniorom brakuje miejsc, w których mogliby odpocząć na ławeczce mając w pobliżu toalety (zaplecze higieniczno-sanitarne i kuchenne zapewnia Klub seniora z wyjściem bezpośrednio do ogrodu), miejsce, w którym mogliby coś zjeść i czegoś się napić, spotkać ze znajomymi i czuć się bezpiecznie. Opiekunom/rodzicom OzN, osób zależnych potrzeba wytchnienia, bezpiecznych miejsc, w których mogliby zostawić pod opieką swoich podopiecznych. Wszystkim – miejsca, w którym mogliby ciekawie spędzać czas. Pandemia nasiliła potrzeby wyjścia z domu i spotkań na świeżym powietrzu. Dlatego w ogrodzie oprócz odpoczynku zaplanowaliśmy możliwość uprawy kwiatów i warzyw, zajęcia ze zwierzętami ze schronisk dla bezdomnych zwierząt, rehabilitację ruchową i zajęcia zachęcające do aktywności fizycznej, np. gra w petanque, różne rodzaje arteterapii.

Opis korzyści

Ze zrealizowanego grantu, czyli ogrodu będzie mogło korzystać co najmniej 150 osób (uczestnicy naszych projektów tj. 30 seniorów z Klubu seniora oraz co najmniej 60 OzN wraz ze swoimi opiekunami/rodzinami. Ale chcemy, by ogród był otwarty dla wszystkich mieszkańców dzielnicy Piaskowa Góra (ok. 18 tys. mieszkańców). Będzie to pierwszy ogród terapeutyczny w Aglomeracji Wałbrzyskiej i będziemy chcieli się dzielić tym pomysłem z innymi organizacjami pozarządowymi. Ogród będzie stanowił zieloną enklawę przy ruchliwej ulicy w starej, dość zaniedbanej dzielnicy. Będzie miejscem, w którym spotykać się będą seniorzy z młodymi i dorosłymi OzN. Obydwie grupy będą uczestniczyły w różnych rodzajach terapii – leczeniu ogrodem (hortitetapia), spotkaniach za zwierzętami ze schronisk (animaloterapia), turniejach petanque (boisko już zrobiliśmy), zajęciach artystycznych (arteterapia) i innych odpowiadających potrzebom naszych uczestników, bo oni aktywnie uczestniczą w tworzeniu naszych projektów. Dodatkowo ogród to także miejsce wzajemnego świadczenia usług – seniorzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą (pomoc w nauce) młodszym OzN, OzN (zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną) pomagają seniorom w poruszaniu się, wykonywaniu czynności wymagających większej sprawności fizycznej.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.