Lista projektów:

Fundacja Sudety.pro

Ilość oddanych głosów: 500
ikona - strona internetowa organizacji

www.sudety.pro

ikona - adres organizacji

Miedzianka 5/2

58-520 Janowice Wielkie

ikona - fb

www.facebook.com/sudety.pro


Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

Plac Wolności - rynek (bliskie okolice) Kamienna Góra


Mural piastowskiego konia trojańskiego z Kamiennej Góry

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Pozyskane środki pozwolą przygotować elewację ściany pod mural, zakup farb oraz zatrudnienie artystów, którzy zaprojektują i stworzą mural.

Cel projektu

Dolnoślązacy, a nawet w większości sami Kamiennogórzanie, nie wiedzą, że za czasów pasowania Piastów na Śląsku na terenie dzisiejszej Kamiennej Góry, miał miejsce autentyczny szturm "koniem trojańskim". Co prawda, nie była to wielka figura konia, bo jedynie wozy z sianem, pod którym ukryli się rycerze, ale zasadzka była udana. Bolko II Mały chciał odzyskać miasto z rąk Czechów (zajęli je trzy lata wcześniej) - i zrobił to istnie filmowo! Wiedział, że Czechom brakuje siana dla koni, więc wpuszczą wozy z sianem do miasta. Nikt się z warty Jana Luksemburskiego nie spodziewał, że od sianem ukryli się rycerze... Którzy atakowali, gdy wozy przejechały, przez bramę. Tutaj nagraliśmy tę opowieść: https://sudety.pro/wp-content/uploads/2019/12/Kamienna-Góra-scena-1-1.mp3 Chcielibyśmy zrobić duży mural upamiętniający to wydarzenie. Mural, który będzie atrakcję miasta i dumą!

Opis korzyści

- Promocja wspaniałej, mało znanej historii miasta, które było strażnicą ziem piastowskich, - Dodatkowa atrakcja turystyczna miasta, - Walor edukacyjny, - Budowanie świadomości lokalnej historii, - Upiększenie miasta (będziemy gospodarować ścianę, która obecnie szpeci, a jest w popularnym miejscu miasta), - Budowanie tożsamości społecznej w oparciu o historię piastowską, - Zwiększenie wartości artystycznej miasta, - Rocznie mural może zobaczyć nawet do 40 000 turystów, gdyż tyle osób odwiedza pobliską atrakcję turystyczną.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.