Lista projektów:

FUNDACJA LAWENDOWA ALTERNATYWA

Ilość oddanych głosów: 1741
ikona - adres organizacji

Baldwinowice 6

57-211 Ciepłowody


Miejsce realizacji


Zostań PIASTunem swojego otoczenia ! – myślę globalnie , działam lokalnie

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Upiększymy przestrzeń dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą wieś tematyczną. Wymienione zostaną również nasadzenia w skrzyniach które zdobią naszą wioskę. Podczas cyklu warsztatów lokalna społeczność dowie się o zagrożeniach klimatycznych i wpływie naszych codziennych nawyków na planetę. Odbędzie się też EkoPiknik podczas którego uczestnicy będą ozdabiać elementy stałe które upiększą naszą wieś. Elementy projektu : UPIĘKSZAMY BALDWINOWICE w rytmie Eco ! : - 2 ławki drewniane, 2 kosze na śmieci , 2 budki bookcrossingowe w formie przeskalowanych budek dla ptaków elementy zostaną zakupione i ozdobione przez lokalną społeczność podczas EkoPikniku, następnie wspólnie je zainstalujemy w wybranych ogólnodostępnych miejscach. - zakup pojemnika na nakrętki ( pojemnik stalowo/druciany w kształcie liścia ) CYKL WARSZTATÓW : ECOMURAL tworzymy ! – 3 spotkania dla dorosłych na których wspólnie z artystką stworzymy koncepcję muralu który następnie samodzielnie namalujemy na budynku przy głównej ulicy. Tematycznie związany będzie z ekologią i dbaniem o ekosystem. Będzie też miejscem gdzie każdy odwiedzający będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. ZERO WASTE – CÓŻ TO ? 4 spotkania-Dowiemy się między innymi : Co to jest ruch zero waste ? Czym jest zasada 6R? Jak można zredukować ilość śmieci i jak je prawidłowo segregować. Uszyjemy woreczki wielorazowe na warzywa i pieczywo oraz woskowijki, z sody wyczarujemy kule do kąpieli. Powstaną też ekotorby z makramy. LAS W SŁOIKU Dlaczego drzewa są tak ważne? Dowiemy się tego podczas spaceru po lesie. Jak możemy lokalnie rozwiązać problem zaśmiecania lasów? Sprzątniemy to co spotkamy po drodze. W trakcie warsztatów będziemy również tworzyć swój własny las w słoiku i omawiać mikroklimat ECOPIKNIK ile wyrzucamy jedzenia których innym brakuje?. Czy problem głodu i ubóstwa istnieje wokół nas? uczestnicy wezmą udział w kulinarnych warsztatach, gotując zupę nic, sałatkę z kwiatów jadalnych i pesto z pokrzywy. Odbędzie się też wymiana książek, ubrań etc. Aby zachęcić uczestników do ekologicznego stylu życia.

Cel projektu

Projekt pt. „Zostań PIASTunem swojego otoczenia ! – działam lokalnie, myślę globalnie”, jest projektem dla mieszkańców naszej wsi oraz okolic, poruszającym bardzo ważne zagadnienia z zakresu zmian klimatycznych, promującym postawy ekologiczne kształtujące prawidłowe nawyki w połączeniu z instalacją nowych elementów upiększających i usprawniających naszą wieś. Dzięki projektowi powstaną następujące ekologiczne elementy, stylistycznie powiązane z tematyką wsi : - 2 ławki ( obecnie nie ma w naszej wsi ani jednej ) - 2 kosze na śmieci ( obecnie nie ma ani jednego kosza obecnie w naszej wsi, śmieci często lądują przy drodze ) - 1 mural - 1 pojemnik na nakrętki aby zwrócić uwagę na to iż dbałość o planetę może się również wiązać z pomocą innym ( fundacja będzie regularnie przekazywać nakrętki na szczytny cel) - 2 budki bookcrossingowe aby zwrócić uwagę na wymienianie nie kupowanie wciąż nowych Elementy zostaną ozdobione podczas warsztatów z lokalną społecznością, opatrzone zostaną tabliczkami z informacją o ufundowaniu dzięki grantowi „Piast wspiera region” ( wg wytycznych) Dzięki realizacji projektu ( w trakcie cyklu warsztatów i piknikowi ) lokalna społeczność pozna zagrożenia klimatyczne oraz zdobędzie wiedzę jak lokalnie im zapobiegać dzięki wykształceniu prawidłowych nawyków proekologicznych. Uczestnicy poznają zależności pomiędzy zmianami klimatycznymi a codziennym funkcjonowaniem. Co skutecznie pomoże w zrozumieniu jak ważne jest dbanie o planetę tu i teraz. Wiedzę i umiejętności nabyte podczas zdania będą mogli uczestnicy pogłębiać także po zakończeniu projektu , będziemy kontynuować edukację klimatyczną wśród lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, iż realizacja projektu zapoczątkuje proces zmiany złych nawyków wśród mieszkańców z okolicznych wsi oraz proces rozwoju nowych kompetencji społecznych. Poprzez działania projektowe nastąpi też integracja lokalnej społeczności i rozwój ich kompetencji społecznych oraz kreatywności. Wzrośnie również atrakcyjność naszej wsi tematycznej dla mieszkańców, ale też turystów odwiedzających Baldwinowice.

Opis korzyści

Dzięki realizacji projektu jedyna wieś tematyczna w regionie zyska na stałe nowe atrakcyjne ekologiczne elementy. Baldwinowice staną się przykładem dla Ziemi Ząbkowickiej jak można stworzyć spójną , atrakcyjną przestrzeń wiejską dla mieszkańców i turystów. Projekt kierujemy do lokalnej społeczności – mieszkańców naszej wsi ( 40 dorosłych mieszkańców ) oraz okolicznych wiosek. Z wyników projektu będą mogli korzystać mieszkańcy wsi oraz turyści odwiedzający naszą wioskę tematyczną. Szacujemy iż w działaniach aktywnych weźmie udział minimum 30 unikalnych osób ze wsi i okolic , zaś o całym projekcie dzięki artykułom dowiedzą się mieszkańcy Ziemi Ząbkowickiej. Każdy z 8 warsztatów będzie przeznaczony dla 10-12 osób gdyż taka jest optymalna ilość osób aby każdemu poświęcić odpowiednią ilość czasu. Osoby w warsztatach jednak mogą się powtarzać . Stąd uśredniona liczba unikalnych osób w całym projekcie ( minimum 30 ) a nie arytmetyczny przelicznik 8 warsztatów x 10 osób. Wszystkie działania będą dla uczestników bezpłatne.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.