Lista projektów:

Fundacja Zoo Wrocław Dodo

Ilość oddanych głosów: 794

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

ul. Z. Wróblewskiego 1-5 Wrocław


„Szlakiem myszojelenia”

ikona - kwota grantu

grant 50 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Grant oparty jest na aplikacji rozszerzonej rzeczywistości wykorzystującej elementy rywalizacji oraz wirtualne modele zwierząt do aktywacji i zainteresowania zagrożonymi gatunkami osób odwiedzających Zoo Wrocław. Bezpłatna aplikacja „Szlakiem myszojelenia” opowiada historię 6 zwierząt. Umieszczone w sześciu punktach wrocławskiego zoo QR kody pozwolą w każdym momencie wycieczki pobrać aplikację, odszukać i „zobaczyć” naszych bohaterów. Po pobraniu aplikacji uczestnikom zabawy ukaże się mapa zagrożonych gatunków, których nie można zobaczyć w zoo. Podążając śladami zwierząt, odkrywamy kolejne gatunki na zasadzie gier typu "treasure/scavanger hunt". Mechanizm gry przypomina w pewnym sensie mechanikę gry "Pokemon GO". W aplikacji po rozwiązaniu quizów i przyswojeniu unikalnej wiedzy o tych niezwykłych gatunkach pokaże się dany gatunek w postaci wirtualnej na tabletach czy smartfonach odwiedzających. Modele 3D będą animowane i wykonane w artystycznej technice low-poly. Możemy zrobić sobie zdjęcie ze zwierzakiem i umieścić je na social media. Aby zabrać je do domu, należy przekazać darowiznę na fundację Dodo, wtedy zostanie odblokowana możliwość wyświetlania zwierzęcia także w domu uczestnika zabawy, a darowizna w całości zostanie przekazana na rzecz wspierania wymierających gatunków. Uczestnicy zabawy będą mieli realny wpływ na wsparcie ginących gatunków zwierząt w naturze. Poszukiwanie zwierząt to doskonała zabawa dla wszystkich, sposób na zwiedzanie zoo ich szlakiem. Uczestnicy zabawy poznają między innymi historię patrona fundacji – ptaka dodo, którego nie udało się ludzkości uratować przed wyginięciem i zachęcimy do wspólnego działania, by pozostałych przedstawicieli ginących gatunków uchronić od losu ptaka dodo. Poznamy również słynnego i bardzo rzadkiego kanczyla srebrnogrzbietego – znanego jako myszojelenia, który zyskał rzeszę fanów w Internecie, a którego fundacja i zoo wspiera w jego naturalnym środowisku.

Cel projektu

Celem grantu jest stworzenie i uruchomienie bezpłatnej aplikacji mobilnej przedstawiającej przy pomocy rozszerzonej rzeczywistości wymarłe i zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt na terenie wrocławskiego zoo. W atrakcyjny, interaktywny sposób, poprzez zabawę zwiedzający zoo będą mogli poznać bardzo rzadkie gatunki zwierząt, takie, których nie spotka się w zoo na żywo, dowiedzieć się jak je chronić oraz będą mieli możliwość wirtualnej “adopcji” zwierząt. Aplikacja będzie promowana na terenie Zoo Wrocław, w związku z tym przewidujemy dotarcie do ok. 1 mln osób rocznie. Fundacja Zoo Wrocław Dodo we współpracy z Zoo Wrocław prowadzi działania, mające na celu uświadomienie, jak nadmierna i niewłaściwa konsumpcja dóbr negatywnie wpływa na naturę i klimat. Obie organizacje wspierają ochronę ginących gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku, edukują w zakresie ochrony przyrody. Celem grantu jest właśnie edukacja ekologiczna - kształtowanie świadomości ekologicznej i postaw proekologicznych. Zoo Wrocław odwiedza rocznie blisko 1 mln osób, są to głównie Dolnoślązacy. Grant będzie miał pozytywny wpływ na odwiedzających zoo - odbiorców aplikacji “Szlakiem myszojelenia”. Szczególnie teraz, po wybuchu pandemii covid-19, niezwykle istotna wydaje się edukacja z zakresu zachowania bioróżnorodności. To zabieranie przez człowieka dzikim gatunkom zwierząt ich przestrzeni do życia okazało się być przyczyną przeniesienia patogenu wirusa na ludzi. Obecnie zaledwie 4% biomasy Ziemi to dzikie zwierzęta. Pozostałe 96% to ludzie i zwierzęta hodowlane. Ta oczywista dysproporcja prowadzi nas nieuchronnie do katastrofy klimatycznej. Dlatego tak ważne jest to, by działając lokalnie, myśleć również globalnie. Fundacja wraz z wrocławskim zoo wspiera ginące gatunki zwierząt w ich naturalnym środowisku. W 2020 roku obie instytucje przekazały 615 000 zł na pomoc organizacjom działającym na całym świecie. Istnieje wiele wspaniałych i niezwykłych gatunków zwierząt, które zagrożone są wyginięciem, a które jeszcze ciągle możemy uratować. Można założyć, że rocznie 1 mln osób będzie miało możliwość pobrania aplikacji “Szlakiem myszojelenia” na terenie wrocławskiego zoo i zapozna się z problemem zagrożonych gatunków zwierząt.

Opis korzyści

Dostęp do pobrania bezpłatnej aplikacji „Szlakiem myszojelenia” mają wszystkie osoby odwiedzające wrocławskie zoo. Rocznie jest to około 1 mln osób (1,6 mln. – 2019 r., 900 tys. – 2020 r.) . Aplikacja nie ma ograniczeń liczby pobrań i jest bezpłatna dla użytkowników. Korzyści proekologiczne zapowiadają się wspaniale. Aplikacja jest dodatkową atrakcją dla odwiedzających zoo, które stanowi obiekt turystyczny działający jak magnes na turystów odwiedzających region Dolnego Śląska. Turyści odwiedzając wrocławskie zoo, korzystają z całego wachlarza usług, tj. noclegów, gastronomii i wielu innych. Dzięki aplikacji uczestnicy biorący udział w zabawie “szlakiem myszojelenia” dowiedzą się jak mocno fundacja, Zoo Wrocław i region dolnośląski angażują się w ochronę bioróżnorodności na świecie. Korzyścią z realizacji grantu jest realny wkład mieszkańców regionu w ochronę światowej bioróżnorodności, a także zainteresowanie rzeszy odwiedzających wrocławskie zoo kwestiami ochrony ginących gatunków. Aplikacja będzie wskazywała w jaki sposób każdy z nas, każdego dnia, może zahamować falę wymierania gatunków poprzez świadome wybory konsumenckie (recykling plastiku, papieru, ograniczenie spożycia mięsa i ryb, wspieranie trendu Fair trade). Aplikację “Szlakiem myszojelenia” można rozwijać, a po okresie przeznaczonym na realizację grantu, będzie dalej pracować na jego efekty.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.