Lista projektów:

FUNDACJA PIEŚNIARZE

Ilość oddanych głosów: 571
ikona - strona internetowa organizacji

Kanadyjska

ikona - adres organizacji

Piłsudskiego 46/7

50-033 Wrocław

ikona - fb

https://www.facebook.com/Piesniarze


Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

Grabiszyńska 178 Wrocław


Dzień lwowski we Wrocławiu

ikona - kwota grantu

grant 10 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Syntetyczny opis zadania: "Lwowski dzień we Wrocławiu" to wydarzenie na które składać się będą koncerty plenerowe artystów i wykonawców, którzy posiadają w swoim repertuarze utwory o tematyce lwowskiej. Zarówno wykonawcy o brzmieniu tradycyjnym - reprezentujące folklor miejski , jak i współczesne aranżacje z nowoczesnym brzmieniem i instrumentarium. Lwów – jeden z głównych ośrodków kultury, nauki i sztuki w przedwojennej Polsce. Trzecie miasto pod względem liczby ludności charakteryzowało się wielokulturowością dzięki zamieszkałej w nim ludności wielu narodowości. Ta różnorodność kulturowa i obyczajowa wpłynęła na specyfikę języka (gwary lwowskiej) i twórczość muzyczną, głównie uliczną. Lwów to obok Warszawy miasto, któremu poświęcono najwięcej piosenek z wszystkich polskich miast. Wrocław jest miastem zasiedlonym po II Wojnie Światowej przez mieszkańców kresów wschodnich, głównie Lwowa i okolic. Ludność ta przez wiele lat nie mogła kultywować swoich tradycji, kultury. Jednym z dziedzictw kultury lwowskiej są niepowtarzalne piosenki z charakterystycznym klimatem jednego z najważniejszych kulturalnych miast przedwojennej Polski.

Cel projektu

W wyniku realizacji zadania, zorganizowaną zostaną koncerty wielu artystów, spotkania z osobami związanymi ze Lwowem i Kresami Wschodnimi, prezentacja potraw lwowskich i kresowych. Przewiduje się, że w całodziennym wydarzeniu uczestniczyć będzie ok. 400 osób - odbiorców zadania. Udział między innymi lokalnych artystów o ogólnopolskiej randze – kabaret Elita, wrocławskiego zespołu Projekt Volodia oraz zaproszonych artystów wykonujących tradycyjna muzykę folkloru lwowskiego: Kapela Ta-joj i zespół Chawira. Dzięki projektowi zostanie wzbogacona wiedza mieszkańców Wrocławia i regionu odnośnie kultury przedwojennego Lwowa, ponadto: - ukształtowanie wśród mieszkańców regionu poczucia wielokulturowości zamieszkałej ludności i ich korzeni - przybliżenie młodszemu pokoleniu nieznanej dla nich oferty muzycznej, która bardzo silnie wpłynęła na tzw. kulturę masową przedwojennej Polski - wzmocnienie u potomków mieszkańców Lwowa i kresów Wschodnich poczucia, że Dolnoślązacy pamiętają o korzeniach znacznej części jego mieszkańców - przybliżenie młodszym pokoleniom byłych mieszkańców regionu lwowskiego tamtejszej kultury, Przewiduje się kontynuacje działania w kolejnych latach, jako wydarzenie cykliczne. Rezultaty przyczynią się do ich realizacji. Zadanie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi COVID-19 z zachowaniem dystansu pomiędzy odbiorcami zadania, odgradzając teren dla publiczności, wpuszczając odpowiednią ilość osób, zgodnie z obostrzeniem zapobiegającym rozpowszechnianiu koronawirusa. Organizatorzy przygotowani będą w przypadku całkowitego zakazu organizowania wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, do video-transmisji online w pomieszczeniach jednej z instytucji kultury i udostępnienia jej w sieci. W przypadku złej pogody zostaną przygotowane środki zabezpieczające przed nia takie jak: zadaszona scena, parasole dla publiczności, zadaszone stragany i miejsca konsumpcji.

Opis korzyści

Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 400 osób W wyniku realizacji zadania wzbogacona zostanie wiedza mieszkańców Wrocławia odnośnie kultury przedwojennego Lwowa, ukształtowane zostanie wśród mieszkańców Wrocławia poczucia wielokulturowości zamieszkałej ludności i ich korzeni a młodszemu młodszemu pokoleniu przekazana nieznana dla nich oferta muzyczna, która bardzo silnie wpłynęła na tzw. kulturę masową przedwojennej Polski. Zadanie przyczyni się do przybliżenia młodszym pokoleniom byłych mieszkańców regionu lwowskiego tamtejszej kultury, historii, tradycji a żyjącym – przypomni i da nadzieję, że Wrocław pamięta o korzeniach ich mieszkańców.

Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa PIAST używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.